Yumurtalıkların Uyarılması

GnRH Analogları (Lucrin, Decapeptyl):


Hastalıarımıza adetin 2-4. günü başlangıç ultrasonografisi yapılıp, kan östrojen düzeyi bakıldıktan sonra yumurtalıkları uyarıcı iğnelere  başlanır. İğneleri her gün aynı saatte yaptırmanız gerekmektedir. Günlük doz ayarlamaları öğleden sonra belirlendiği için iğneleri her gün saat 14:00-20:00 arasında yaptırmanız tercih edilir. Size ilaç dozlarınızı tarif eden ilaç karnesi hemşirelerimiz tarafından verilecektir.

GnRH Antagonistleri (Cetrotide, Orgalutran):

Yumurtalarınızın erken çatlamasını önlemek için kullanılır.

Çatlatıcı İğne-HCG (Pregnyl, Ovitrelle):

Olgun yumurta genelde çapı 15mm’nin üzerinde olan foliküllerden elde edilir. Tercihen 3 veya daha fazla folikül 17mm’nin üzerine ulaştığında ve/veya kan E2 düzeyi 500 pg/ml’den fazla olunca HCG uygulanır. Çatlatıcı iğneyi uygulamadaki amaç yumurtaları çatlatmak değil yumurtaların son olgunlaşmasını sağlamaktır. Yumurtalar çatlamadan önce, bunların toplanması gereklidir. Genellikle HCG saatinden 36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılır. HCG uygulama saati son derece önemlidir. Size verilen saate tam olarak uymanız şarttır.

Pregnyl; 5000 ünite içeren toz ve çözücü sudan oluşur. Bir kutuda 1 toz, 1 su vardır. Aksi belirtilmediği takdirde 2 toz, 1 su şeklinde yani 10000 ünite olarak kalçadan kasiçi yaptırılır. Ovitrelle, 250 mgr. içeren 1 toz ve 1 su karıştırılarak ciltaltı yapılır.

Femara:

Çok zayıf yumurtalık cevabı beklenen olgularda yumurtalıkları hassaslaştırmak için kullanılır.

Progesteron (Crinone, Proluton):

Progesteron yumurtalıklardan salınır ve rahim duvarını embriyoların tutunması için uygun hale getirir. Kullandığımız ilaçlar nedeniyle tüp bebek uygulamalarında mutlaka progesteron hormon desteği yapılmalıdır.
Progesteron kullanımı; hafif kilo artımı, ruh halinde değişikliler, enjeksiyon yapılıyorsa enjeksiyon yerinde ağrı, göğüslerde şişkinlik yapabilir. Eğer gebelik oluşmaz ise progesteron kullanıldığı için adet bir miktar gecikebilir.


TEDAVİ PLANININ DEĞİŞTİRİLMESİ:

Yaklaşık %10 olguda tedavi HCG verilmeden iptal edilir. İptalin en önemli nedenleri yetersiz folikül gelişimi, foliküller arası belirgin çap uyumsuzluğu olması, aşırı E2 yanıtıdır. 15mm’den büyük 3-4 folikülden az gelişme veya yetersiz E2 cevabı nedeniyle iptaller olabilir. Bazen de 4500-5500 pg/ml gibi aşırı yüksek E2 değerlerine ulaşılabilir. Bu durumda ovaryen hiperstimülasyon olmasın diye iptaller olabilir.