Tüp bebek yönteminde neler yapılmakta ( kısa ve anlaşılır bir özet )

Tüp bebek yönteminde neler yapılmakta (kısa ve anlaşılır bir özet)

Hemen hemen herkesin duyduğu,merak ettiği  ve gittikçe sıklığı artan tedavi yöntemi olmasınedeniyle tüp bebek’le ilgili sürekli bilgilendirme içerisinde olmak gerektiğini düşünüyorum.

Bu makalemde tüp bebek yönteminin aşamalarına değinip kafanızdaki sorulara cevap bulmaya çalışacağım.Tedaviye aldığımız her hastaya bu aşamalar detaylı olarak anlatılmaktadır.Genel olarak başvuran tüp bebek adayı hastalarımızı kliniğimizde önce detaylı bir muayeneden geçirip,tüm öyküsü dinlenir,gerekli testler,tahliller  ve rahim filmi değerlendirildikten sonra hastada ek problem saptanmazsa adeti beklenir ve adet kanamasının 2.3.günü tedaviye başlamak üzere hasta evine gönderilir.

Birinci Aşama:  Yumurtalıkların uyarılması ve yumurta oluşturulması :

Bu aşamada yumurtalıklarda çok sayıda yumurta oluşturmak için yumurta geliştirici ilaçlar (iğne tedavisi) uygulanır. Çok sayıda yumurta oluşturulmak istenmesindeki hedef çok yumurta ile çok embriyo meydana getirmek ve iyi embriyoların ayırt edilerek rahime transfer edilmesidir. Bu sebeple bir değil birden fazla yumurta oluşturulmak hedeflenir.

İkinci Aşama:  Yumurta toplama uygulaması (OPU):

Bu evrede, gelişen yumurtalar toplanır ve laboratuvar koşullarında döllenme için muhafaza edilir. Bu sırada baba adayı da sperm verir. Sperm veremeyen yada vücudunun dışına sperm çıkmayan baba adaylarından mikro TESE yöntemi ile sperm elde edilebilir.

Üçüncü Aşama: Döllenme (IVF veya ICSI yöntemi):

Bu evrede toplanan yumurtalar ve elde edilen spermler ile döllenme (fertilizasyon) işlemi yapılır. Döllenen yumurtalar laboratuvarda muhafaza edilir.

Dördüncü Aşama: Embriyonun rahim içerisine transfer edilmesi:

Bu evrede laboratuvarda muhafaza edilen döllenmiş yumurtalar rahim içerisine 5-10 dakikada tamamlanan, ağrısız bir işlemle transfer edilir. Döllenme ardından yumurtalar mümkünse 5. Güne kadar  laboratuvarda bekletilir ve sonra transfer edilirler. Transfer uygulamasından 12 gün sonra hamilelik testi uygulanarak gebeliğin oluşup oluşmadığı kontrol edilir.

Tüp Bebek Evreleri Ne Kadar Zaman Alır, Kaç Gün Sürer ?

Tüp bebek için başvuran hastalarımızın çoğu çalıştığı için veya tedaviye şehir dışında bir merkezde katılacağı için tüp bebek tedavisinin ne kadar süreceği onlar için önemli bir konudur. Erkek için süre konusu daha rahattır yumurta toplanacağı gün yada yurt dışıda çalışan (gitmek zorunda olanlar için) önceden sperm örneği alınıp dondurulaktedir. Kadın ise her aşamada bulunmalıdır. Olağanüstü bir durum gerçekleşmedikçe tüp bebek tedavisinin hiçbir aşamasında hastanede yatmak gerekmez, tedaviler ayaktan hastaneye gelip giderek yapılır. Başından sonuna dek tüm tedavi yaklaşık olarak bir ayda tamamlanır.

Kısaca evrelerin süresini şu şekilde özetleyebiliriz:

– Adetinizin 2. yada  ikinci aşamaya başlanır ve yaklaşık olarak 15 gün kadar devam eder.

– Üçüncü evredeki yumurta toplama yöntemi yaklaşık yarım saat sürer, ardından 1-2 saat dinlenerek uygulama merkezinden ayrılmak mümkün olmaktadır. Bu sırada döllenme uygulaması gerçekleştirilir ve döllenen yumurtalar inkübatörde muhafaza edilir.