Tüp Bebek Uzmanı

Kadın hastalıkları doğum ve tüp bebek uzmanı Dr. Ozan Özolcay tüpbebek uygulaması ve merkezi seçiminde çiftlere rehber olacak noktaları açıkladı

Tüp bebek uygulamasında başarıya giden 3 aşama ve anahtar vardır.

1-Hastaya ait problemin kaynağını doğru olarak tanımlayabilmek,

2-Doğru tedavi yaklaşımları ile optimal bir tedavi sürecinin planlanması, 3-Tüm aşamalarda mümkün olan en yüksek teknolojiye sahip cihazların kullanımına imkan sağlanması.

Tüp bebek uzmanı günümüzde artan bilgi birikimi ile birlikte özellikle laboratuar teknolojisindeki ilerlemeleride kullanarak daha yüksek gebelik oranlarının elde edilmesini sağlayarak dolayısı ile eve canlı bebek götürebilme oranlarını ciddi olarak yükseltebilir. Embriyolar özel inkübatörler ve kamera sistemi olan cihazlar ile canlı olarak gözlenebilir, her bir embriyonun gelişim kaydı oluşturulur ve gebelik oluşturacak en kaliteli embriyo tüp bebek uzmanı ve embriyologun bu kayıtların titiz bir çalışması sonucu seçilir. Dahası özellikle gebelik elde etmede problem yaşayan, birden fazla başarısız denemesi olan çiftlerde elde edilen embriyolar genetik bozukluklar yönünden taranır, kapsamlı kromozom taraması tekniği ile tüm kromozomları yönünden normal bulunan embriyolar seçilerek tedavide kullanılabilir.

Başarılı bir tüpbebek merkezi, teknolojiyi yakından takip ederek gerçekten fayda görebilecek kişilere uygun tedaviyi sağlayan merkezdir ve her zaman amaç etkinliği kanıtlanmış tedavilerin çiftlere sunulmasıdır. Tüpbebek uygulaması için esas olan çiftlerin bu konularda da gerekli bilince sahip olmaları, başarıyı doğru değerlendirebilmeleri için önemli.

Yumurta, sperm ve embriyoların etkin bir şekilde dondurulması, saklanması ve çözme sonrası %100'e yakın oranlarda canlılık artık başarılı tüp bebek merkezlerinde mümkündür. Eğer bir tüp bebek merkezinde verilen tıbbi hizmet en üst seviyede ise, tedavi süresince veya sonrasında dondurulan materyal sayısı da o kadar fazladır ve dondurularak saklanabilen gamet hücresi veya embriyo çiftlere daha zahmetsiz ek tedavi olanağı sağlar. Dolayısı ile bir tüp bebek merkezinin ne kadar başarılı olduğu, embriyo dondurma oranları ve dondurulmuş embriyolarla elde ettiği başarılı sonuçlara bakılarak rahatlıkla görülebilir, değerlendirilebilir.

Başarılı bir tedavi süreci için sadece verilen tıbbi hizmetler ve bu hizmetlerin fazlalığı ile değil aynı zamanda hasta odaklı bir hizmet anlayışı da gereklidir.