Gebelik Aşısı Nedir ?

Tüp bebek doktoru Ozan Özolcay Gebelik Aşısı Hakkındaki makalesini aşağıdan bilgilerinize sunmuştur.

Rahmin iç zarının uyarılarak embriyoyu tutmaya çok etkili olması için ve tutmasını kolaylaştırmak için yapılan aşıdır türüdür. Gebelik aşısı ile özellikle tüp bebek tedavisinde embriyonun rahim içine tutunması ve canlı bebek doğma şansı artırmaktadır.

Bu  yöntemi daha çok rahim iç zarı ince olan hastalara uygulamak daha uygun görülmüştür. Son yılların popüler yöntemi olan gebelik aşısı bir süredir bazı kliniklerde uygulanmaktadır. Burada dikkate edilmesi gereken şey mucizevi bir yöntem ve kesin çözüm gibi hastalara anlatılmamalıdır. Gebelik aşısındaki amaç, rahim iç zarının uyarılması ile embriyonun daha iyi tutunmasının sağlanmasıdır. Bu amaç ile tedaviye önce hastaya bağışıklık sistemini uyaran bir ilaç verilerek başlanır ve 2 veya 3 hafta sonra hastadan alınan kandan, rahim iç zarını onaracak hücreler ayrıştırılır, laboratuvar ortamında özel besi yeri içerisinde çoğaltılır, içerisine farklı büyüme faktörleri ve hormonlar salgılaması sağlanır. Elde edilen bu hücreler embriyo transferi öncesinde rahim içine verilerek embriyo için daha iyi bir yer elde edilmesi sağlanmaya çalışılır.

Bazı durumlarda embriyolar sağlıklı olarak gelişse bile, rahim içindeki sorunlardan dolayı tutunma olmaz. Bu tip durumlarda en önemli neden olarak rahim iç zarı problemleri öngörülmektedir. Rahim iç zarında herhangi bir sebeple oluşan incelme durumu, yapışıklık, yer kaplayan kitle (polip,myom), iltihap olup olmadığı rahim filmi ve muayene ile değerlendirilmeli ve varsa bu sorunlar ameliyat ile giderilmelidir.Bu durumlar ekarte edildikten sonra iyi kalitede embriyo verilmesine rağmen tutunma olmayan ve düşük yapan hastalarda tutunma sorunu nedeniyle de bu aşı uygulanabilir.